ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Արմեն Գեւորգյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ սոցիալական, առողջապահության եւ կայուն զարգացման հարցերի հանձնաժողովի՝ մարտի 17-ին կայացած նիստում:
Վստահ եմ՝ տեղյակ եք, որ շուրջ 95 օր է, ինչ Ադրբեջանը շրջափակել է Լաչինի միջանցքը, որը Լեռնային Ղարաբաղը կապում է Հայաստանի եւ արտաքին աշխարհի հետ: Այս ժամանակահատվածում Ադրբեջանը նաեւ միտումնավոր կերպով խափանել է Հայաստանից Արցախ թե՛ բնական գազի, թե՛ էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը` նպատակ ունենալով էլ ավելի խորացնել առանց այն էլ ծանր հումանիտար ճգնաժամը եւ առավել տառապանք պատճառել հայ բնակչությանը: Սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ Արցախի պաշարում՝ բնիկ բնակչությանը վտարելու նպատակով:
Մեր հանձնաժողովի նպատակների համատեքստում կցանկանայի կենտրոնանալ միայն մարդու իրավունքների վրա՝ հանրային առողջության, կրթության եւ շրջակա միջավայրի ոլորտներում: Շրջափակման բացասական հետեւանքները նախեւառաջ վնասակար ազդեցություն են թողնում երեխաների եւ երիտասարդների վրա, որոնք ձմռան ցուրտ ամիսներին բառացիորեն զրկվել են դպրոցներում, բուհերում եւ մանկապարտեզներում կրթություն ստանալու իրավունքից: Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանը եւ Հայաստանի Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպանը վերջերս հրապարակել են համատեղ փաստահենք զեկույց, որտեղ պարզապես աներեւակայելի պատկեր են ներկայացնում: Մեջբերեմ մի հատված. «Ձմռան ցուրտ եղանակին ջեռուցման համար պատշաճ պայմանների, տաք կերակուր պատրաստելու համար անհրաժեշտ պարագաների, դպրոցական սննդի կազմակերպման համար անհրաժեշտ սննդամթերքի բացակայության պատճառով Արցախում կրթական գործընթացը կաթվածահար է եղել, ինչով պայմանավորված՝ Արցախի բոլոր կրթական հաստատությունները ստիպված են եղել դադարեցնել իրենց գործունեությունը մինչեւ հետագա ծանուցումը: Արդյունքում Արցախի 20.000 երեխայի կրթության հիմնարար իրավունքը կոպտորեն ոտնահարվում է Ադրբեջանի հանցավոր քաղաքականությամբ...»: Այս զեկույցը երեխաների հիմնարար իրավունքների, ի թիվս այլոց՝ պատշաճ առողջապահական խնամքի, ընտանիքի վերամիավորման իրավունքի, ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի, պատշաճ սնվելու իրավունքի եւ կրթության իրավունքի վրա Ադրբեջանի կողմից շարունակվող Արցախի շրջափակման ունեցած ամենասուր ազդեցությունների եւ հետեւանքների վկայություններից մեկն է միայն:
Գործընկերնե՛ր, ագրեսիվ այլատյացության եւ հայերի դեմ պատերազմական հանցագործությունների պետական քաղաքականության նկատմամբ լռությունը կամ վճռական պատասխանի բացակայությունն այնպիսի ժողովրդավարական ինստիտուտների կողմից, ինչպիսին է Եվրոպայի խորհուրդը, Ադրբեջանի կողմից օգտագործվում է քարոզչական նպատակով՝ խարխլելու համար նրանց գործողությունները, ովքեր քաղաքականապես նույնքան կաշկանդված չեն, ինչպես մեր կազմակերպությունը: Երբ Ադրբեջանի իշխանություններին կանչում են Եվրոպական խորհրդարան կամ Արդարադատության միջազգային դատարան, նրանք ապաստան են փնտրում այս Վեհաժողովում՝ խոչընդոտելու համար մյուսներին եւ միջազգային հեղինակավոր դատարանների որոշումները:
Թույլ տվեք երկու օրինակ բերել. 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Ստրասբուրգի դատարանն Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջեց ձեռնարկել իր իրավասության շրջանակում բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ Լաչինի միջանցքով անվտանգ անցումն ապահովելու համար: Հունվարյան նստաշրջանում մեր Վեհաժողովն ընդունեց 2483 բանաձեւը, «որով կոչ է արվում վերահսկել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ (Ստրասբուրգի դատարանի) որոշման կատարումը եւ անհապաղ ու լիարժեք ի կատար ածել Դատարանի որոշած միջանկյալ միջոցները»: Գիտեմ, որ որեւէ ողջամիտ, վճռական քայլ չի արվել:
Այնուհետեւ՝ 2023 թվականի փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը որոշեց ժամանակավոր միջոցներ ձեռնարկել՝ երաշխավորելու, որ Ադրբեջանը դադարեցնի Լաչինի միջանցքի արգելափակումը: Պարտադիր ուժ ունեցող որոշման մեջ նշվում է, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը պետք է ձեռնարկի իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցները՝ Լաչինի միջանցքի երկայնքով երկու ուղղություններով անարգել տեղաշարժն ապահովելու համար:
Չնայած դատարանների այս երկու որոշումներին՝ շրջափակումը դեռ շարունակվում է:
Արդյո՞ք վերը նշվածը ենթադրում է, որ ականատես ենք միջազգային իրավական կարգի փլուզմանը: Ինչպե՞ս կարող են ՄԱԿ-ի դատարանի, Եվրոպական դատարանի եւ Եվրոպայի խորհրդի մարմինների այլ հանձնարարականներն անպատժելիորեն անտեսվել: Արդյո՞ք հետեւանքներ կլինեն: Ամենայն հավանականությամբ, գործ ունենք համաշխարհային անվտանգության կարգի փլուզման հետ, եւ մինչ դա տեղի է ունենում, մեզ նաեւ դրդում են վատ ընտրություններ կատարել մի կողմից՝ արդարության եւ մարդու իրավունքների, մյուս կողմից՝ աշխարհաքաղաքական նպատակահարմարության եւ էներգետիկ անվտանգության միջեւ:
Ամենակարեւորը, որ պետք է հիշել ՄԱԿ-ի դատարանի որոշման առնչությամբ, այն Ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի շրջանակում է: Այսինքն՝ մենք երկար տարիներ այստեղ ներկայացնում ենք, որ Ադրբեջանի պետական քաղաքականությունը նպատակ ունի էթնիկ զտումներ իրականացնել եւ ատելություն ու խտրականություն տարածել հայերի նկատմամբ: Այժմ այդ մասին վկայել է ՄԱԿ-ի դատարանը: Սա միանշանակ պետք է կարմիր լույս լինի քաղաքակիրթ աշխարհի համար առ այն, որ հայերի համար պարզապես ապագա չկա մի պետության իրավասության ներքո, որը նպատակ ունի բնաջնջել նրանց պետական քաղաքականությամբ՝ շարունակելով մնալ անպատիժ: Սա լոկ քաղաքականություն չէ: Սա իրական վտանգ է:
Կարծում եմ՝ ամբողջ Եվրոպան պետք է իմանա ակնհայտը՝ պարոն Ալիեւը չի հարգում եւ չի պահպանում դրույթներն ու պայմանները: Նա սկսեց ուժ եւ իր «նավթային խողովակաշարն» օգտագործել որպես միջոց՝ լուծելու համար սեփական խնդիրներն իր երկրի ներսում եւ հայերի դեմ: Այժմ նա արհամարհում է նաեւ միջազգային դատարանների որոշումները: Ո՞վ կարող է որեւէ երաշխիք տալ հայ ժողովրդին, որ «խաղաղությունը», որի մասին շատ է խոսվում, ներկա պայմաններում կլինի երկարաժամկետ եւ անվերապահ:

17 марта на заседании Комиссии ПАСЕ по социальным вопросам, здравоохранению и стабильному развитию выступил депутат НС РА, член делегации НС РА в ПАСЕ А.Геворкян:
уверен, знаете, что Азербайджан около 95 дней блокирует Лачинский коридор, который соединяет Нагорный Карабах с Арменией и внешним миром. В этот период Азербайджан также преднамеренно нарушил подачу как природного газа, так и электроэнергии из Армении в Арцах с целью дальнейшего углубления и без того тяжелого гуманитарного кризиса и причинения еще больших страданий армянскому населению. Это не что иное, как осада Арцаха для изгнания коренного населения.
В контексте целей нашей комиссии хотел бы сосредоточиться лишь на правах человека в сферах общественного здравоохранения, образования и окружающей среды. Негативные последствия блокады в первую очередь пагубно сказываются на детях и молодежи, буквально лишенных права на получение образования в школах, вузах и детских садах в холодные зимние месяцы. Недавно Защитник прав человека Арцаха и бывший омбудсмен Армении опубликовали опирающийся на факты совместный доклад, в котором представляют невообразимую картину. Приведу цитату: “Из-за отсутствия надлежащих условий для обогрева в холодную зимнюю погоду, необходимой посуды для приготовления горячих блюд, а также отсутствия продуктов, необходимых для организации школьного питания, учебный процесс в Арцахе парализован, вследствие чего все образовательные учреждения в Арцахе вынуждены прекратить свою деятельность до особого распоряжения. В результате азербайджанской преступной политики грубо нарушается основное право на образование 20 тысяч детей Арцаха…”. Этот доклад – лишь одно из свидетельств наиболее острых последствий продолжающейся блокады Арцаха Азербайджаном в отношении основных прав детей, включая право на надлежащее медицинское обслуживание, право на воссоединение семьи, право на свободное передвижение, право на нормальное питание, право на образование.
Уважаемые коллеги, замалчивание или отсутствие решительного ответа на государственную политику агрессивной ксенофобии и военных преступлений против армян со стороны демократических институтов, таких как Совет Европы, Азербайджан использует в пропагандистских целях – для подрыва действий тех, кто не столь политически скован, как наша организация. Когда власти Азербайджана вызываются в Европарламент или Международный суд, они ищут убежища в этой Ассамблее, чтобы воспрепятствовать другим и решениям международных авторитетных судов.
Позвольте мне привести два примера. 21 декабря 2022 г. Страсбургский суд потребовал от правительства Азербайджана принять все необходимые меры в пределах его юрисдикции для обеспечения безопасного передвижения через Лачинский коридор. На январской сессии наша Ассамблея приняла резолюцию 2483,   содержащую “призыв к Азербайджану проследить за выполнением решения (Страсбургского суда) в отношении Лачинского коридора и немедленно и в полном объеме выполнить принятые Судом промежуточные меры”. Знаю, что никакого разумного, решительного шага сделано не было.
Далее, 22 февраля 2023 г., Международный суд ООН принял решение о принятии промежуточных мер для обеспечения деблокады Азербайджаном Лачинского коридора. В обязательном решении говорится, что Азербайджанская Республика должна предпринять все имеющиеся в ее распоряжении меры для обеспечения беспрепятственного передвижения по Лачинскому коридору в обоих направлениях.
Несмотря на эти два решения судов, блокада продолжается.
Означает ли вышесказанное, что наблюдаем крах международного правопорядка? Как можно безнаказанно игнорировать рекомендации Суда ООН, Европейского суда и других органов Совета Европы? Будут ли последствия? Скорее всего, мы имеем дело с развалом системы глобальной безопасности, и пока это происходит, нас также подталкивают к плохому выбору – между справедливостью и правами человека, с одной стороны, и геополитической целесообразностью и энергетической безопасностью – с другой.
Самое главное, что нужно помнить в связи с решением суда ООН, – оно находится в рамках Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации. То есть мы уже много лет здесь представляем, что государственная политика Азербайджана направлена ​​на проведение этнических чисток и распространение ненависти и дискриминации в отношении армян. Теперь же это засвидетельствовал суд ООН. Это определенно должно послужить красным светом для цивилизованного мира: у армян просто нет будущего под юрисдикцией государства, цель которого – государственной политикой уничтожить их как граждан, оставаясь при этом безнаказанным. Это не сугубо политика. Это реальная опасность.
Вся Европа, полагаю, должна знать очевидное: г-н Алиев не уважает и не соблюдает положения и условия. Он стал использовать силу и свой “нефтепровод” как средство решения собственных проблем внутри своей страны и против армян. Теперь он также игнорирует решения международных судов. Кто может дать какую-либо гарантию армянскому народу, что “мир”, о котором много говорится, в нынешних условиях будет долгосрочным и безоговорочным?”.