ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Արմեն Գեւորգյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ սոցիալական, առողջապահության եւ կայուն զարգացման հարցերի հանձնաժողովի՝ մարտի 17-ին կայացած նիստում:
Վստահ եմ՝ տեղյակ եք, որ շուրջ 95 օր է, ինչ Ադրբեջանը շրջափակել է Լաչինի միջանցքը, որը Լեռնային Ղարաբաղը կապում է Հայաստանի եւ արտաքին աշխարհի հետ: Այս ժամանակահատվածում Ադրբեջանը նաեւ միտումնավոր կերպով խափանել է Հայաստանից Արցախ թե՛ բնական գազի, թե՛ էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը` նպատակ ունենալով էլ ավելի խորացնել առանց այն էլ ծանր հումանիտար ճգնաժամը եւ առավել տառապանք պատճառել հայ բնակչությանը: Սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ Արցախի պաշարում՝ բնիկ բնակչությանը վտարելու նպատակով:
Մեր հանձնաժողովի նպատակների համատեքստում կցանկանայի կենտրոնանալ միայն մարդու իրավունքների վրա՝ հանրային առողջության, կրթության եւ շրջակա միջավայրի ոլորտներում: Շրջափակման բացասական հետեւանքները նախեւառաջ վնասակար ազդեցություն են թողնում երեխաների եւ երիտասարդների վրա, որոնք ձմռան ցուրտ ամիսներին բառացիորեն զրկվել են դպրոցներում, բուհերում եւ մանկապարտեզներում կրթություն ստանալու իրավունքից: Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանը եւ Հայաստանի Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպանը վերջերս հրապարակել են համատեղ փաստահենք զեկույց, որտեղ պարզապես աներեւակայելի պատկեր են ներկայացնում: Մեջբերեմ մի հատված. «Ձմռան ցուրտ եղանակին ջեռուցման համար պատշաճ պայմանների, տաք կերակուր պատրաստելու համար անհրաժեշտ պարագաների, դպրոցական սննդի կազմակերպման համար անհրաժեշտ սննդամթերքի բացակայության պատճառով Արցախում կրթական գործընթացը կաթվածահար է եղել, ինչով պայմանավորված՝ Արցախի բոլոր կրթական հաստատությունները ստիպված են եղել դադարեցնել իրենց գործունեությունը մինչեւ հետագա ծանուցումը: Արդյունքում Արցախի 20.000 երեխայի կրթության հիմնարար իրավունքը կոպտորեն ոտնահարվում է Ադրբեջանի հանցավոր քաղաքականությամբ...»: Այս զեկույցը երեխաների հիմնարար իրավունքների, ի թիվս այլոց՝ պատշաճ առողջապահական խնամքի, ընտանիքի վերամիավորման իրավունքի, ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի, պատշաճ սնվելու իրավունքի եւ կրթության իրավունքի վրա Ադրբեջանի կողմից շարունակվող Արցախի շրջափակման ունեցած ամենասուր ազդեցությունների եւ հետեւանքների վկայություններից մեկն է միայն:
Գործընկերնե՛ր, ագրեսիվ այլատյացության եւ հայերի դեմ պատերազմական հանցագործությունների պետական քաղաքականության նկատմամբ լռությունը կամ վճռական պատասխանի բացակայությունն այնպիսի ժողովրդավարական ինստիտուտների կողմից, ինչպիսին է Եվրոպայի խորհուրդը, Ադրբեջանի կողմից օգտագործվում է քարոզչական նպատակով՝ խարխլելու համար նրանց գործողությունները, ովքեր քաղաքականապես նույնքան կաշկանդված չեն, ինչպես մեր կազմակերպությունը: Երբ Ադրբեջանի իշխանություններին կանչում են Եվրոպական խորհրդարան կամ Արդարադատության միջազգային դատարան, նրանք ապաստան են փնտրում այս Վեհաժողովում՝ խոչընդոտելու համար մյուսներին եւ միջազգային հեղինակավոր դատարանների որոշումները:
Թույլ տվեք երկու օրինակ բերել. 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Ստրասբուրգի դատարանն Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջեց ձեռնարկել իր իրավասության շրջանակում բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ Լաչինի միջանցքով անվտանգ անցումն ապահովելու համար: Հունվարյան նստաշրջանում մեր Վեհաժողովն ընդունեց 2483 բանաձեւը, «որով կոչ է արվում վերահսկել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ (Ստրասբուրգի դատարանի) որոշման կատարումը եւ անհապաղ ու լիարժեք ի կատար ածել Դատարանի որոշած միջանկյալ միջոցները»: Գիտեմ, որ որեւէ ողջամիտ, վճռական քայլ չի արվել:
Այնուհետեւ՝ 2023 թվականի փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը որոշեց ժամանակավոր միջոցներ ձեռնարկել՝ երաշխավորելու, որ Ադրբեջանը դադարեցնի Լաչինի միջանցքի արգելափակումը: Պարտադիր ուժ ունեցող որոշման մեջ նշվում է, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը պետք է ձեռնարկի իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցները՝ Լաչինի միջանցքի երկայնքով երկու ուղղություններով անարգել տեղաշարժն ապահովելու համար:
Չնայած դատարանների այս երկու որոշումներին՝ շրջափակումը դեռ շարունակվում է:
Արդյո՞ք վերը նշվածը ենթադրում է, որ ականատես ենք միջազգային իրավական կարգի փլուզմանը: Ինչպե՞ս կարող են ՄԱԿ-ի դատարանի, Եվրոպական դատարանի եւ Եվրոպայի խորհրդի մարմինների այլ հանձնարարականներն անպատժելիորեն անտեսվել: Արդյո՞ք հետեւանքներ կլինեն: Ամենայն հավանականությամբ, գործ ունենք համաշխարհային անվտանգության կարգի փլուզման հետ, եւ մինչ դա տեղի է ունենում, մեզ նաեւ դրդում են վատ ընտրություններ կատարել մի կողմից՝ արդարության եւ մարդու իրավունքների, մյուս կողմից՝ աշխարհաքաղաքական նպատակահարմարության եւ էներգետիկ անվտանգության միջեւ:
Ամենակարեւորը, որ պետք է հիշել ՄԱԿ-ի դատարանի որոշման առնչությամբ, այն Ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի շրջանակում է: Այսինքն՝ մենք երկար տարիներ այստեղ ներկայացնում ենք, որ Ադրբեջանի պետական քաղաքականությունը նպատակ ունի էթնիկ զտումներ իրականացնել եւ ատելություն ու խտրականություն տարածել հայերի նկատմամբ: Այժմ այդ մասին վկայել է ՄԱԿ-ի դատարանը: Սա միանշանակ պետք է կարմիր լույս լինի քաղաքակիրթ աշխարհի համար առ այն, որ հայերի համար պարզապես ապագա չկա մի պետության իրավասության ներքո, որը նպատակ ունի բնաջնջել նրանց պետական քաղաքականությամբ՝ շարունակելով մնալ անպատիժ: Սա լոկ քաղաքականություն չէ: Սա իրական վտանգ է:
Կարծում եմ՝ ամբողջ Եվրոպան պետք է իմանա ակնհայտը՝ պարոն Ալիեւը չի հարգում եւ չի պահպանում դրույթներն ու պայմանները: Նա սկսեց ուժ եւ իր «նավթային խողովակաշարն» օգտագործել որպես միջոց՝ լուծելու համար սեփական խնդիրներն իր երկրի ներսում եւ հայերի դեմ: Այժմ նա արհամարհում է նաեւ միջազգային դատարանների որոշումները: Ո՞վ կարող է որեւէ երաշխիք տալ հայ ժողովրդին, որ «խաղաղությունը», որի մասին շատ է խոսվում, ներկա պայմաններում կլինի երկարաժամկետ եւ անվերապահ:

On March 17, the RA NA deputy, the member of the RA NA delegation to PACE Armen Gevorgyan gave a speech at the meeting of PACE Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development.
“Dear colleagues
As I am sure you know, it has been 95 days, and counting, that Azerbaijan has enforced a blockade of the Lachin Corridor connecting Nagorno Karabakh with Armenia and outside world. In this period Azerbaijan has also deliberately disrupted the energy supply from Armenia to the Republic of Artsakh, both natural gas and electricity. This is nothing else, but a siege of Nagorno Karabakh with a view of expelling its indigenous population.
For the purposes of our Committee I would focus only on human rights in the fields of public health, education, and environment. The negative consequences of the blockade, first and foremost, have detrimental effects on children and the young people, who in the cold winter months were literally deprived of their right to education at schools, universities, and kindergartens. The Human Rights Defender of the Republic of Artsakh in partnership with the former Ombudsman of Armenia released an evidence-based report recently where they simply portray an unimaginable picture. Let me cite a passage: “Due to the absence of proper conditions for heating in cold winter weather, absence of necessities for cooking hot meals, lack of nutritious food supplies for organising school feeding, the educational process in Artsakh has been paralyzed, as all the educational institutions in Artsakh had to suspend their activities until further notice. As a result, the fundamental right to education of 20,000 children of Artsakh is being grossly violated by the criminal policy of Azerbaijan...” This report is only one of testimonies of the most pressing effects and consequences of the ongoing Azerbaijani blockade of Nagorno Karabakh on its children’s fundamental rights, inter alia, the right to proper healthcare, the right to family reunification, the right to freedom of movement, the right to proper nutrition and the right to education.
The silence or lack of decisive response against the state policy of aggressive xenophobia and war crimes against Armenians by such democratic institutions as the Council of Europe is being utilised by Azerbaijan to destroy the actions of those who are not politically as constrained, as our Organization. When the authorities of Azerbaijan are being called out by the European Parliament or the International Court of Justice, they seek shelter at this organisation to undermine the others and the decisions of reputable international courts.
Allow me to mention two examples: on December 21, 2022 the Strasbourg Court demanded that the Government of Azerbaijan should take all necessary measures that were within their jurisdiction to ensure safe passage through the “Lachin Corridor.” In the January session our Assembly adopted Resolution 2483 “calling for the monitoring of Azerbaijan's implementation of [the Strasbourg Court's] decision regarding the Lachin Corridor, and call[ed] for the immediate and full implementation of the interim measures decided by the Court.” I have heard of no reasonable, decisive step to have been taken.
Next, on February 22, 2023, the International Court of Justice ordered provisional measures to ensure that Azerbaijan ends the blockage of the Lachin Corridor. The order, which has a binding effect, states that the Republic of Azerbaijan shall take all measures at its disposal to ensure unimpeded movement along the Lachin Corridor in both directions.
Despite these two court orders, the blockade is still there.
Does the abovementioned suggest that we are witnessing a collapse of the international legal order? How can the orders of the UN Court, of the European Court and other recommendations of the Council of Europe bodies be ignored with impunity? We are most likely experiencing a collapse of the global security order, and - while that is happening - also being pushed to make bad choices between justice and human rights on one side, and geopolitical expediency and energy security on the other.
The most important aspect to keep in mind vis-a-vis the UN Court's order is that it is in the framework of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination. In other words, for many years we have been presenting that the Azerbaijani state policy aims to ethnically cleanse and otherwise spread hatred and discrimination against Armenians. Now the UN Court has testified to that. This has to be a clear red light for the international community that there is simply no future for Armenians within the jurisdiction of a state, which aims to exterminate them - by a state policy, yet with impunity. This is not politics. This is a real danger.
The Europe as a whole, I think, has to acknowledge the obvious: Mr Aliyev does not honor or adhere to terms and conditions. He began using force and his “pipeline” stick to solve his own issues - at home and against Armenians. Now he is also disregarding the orders of international courts. Who can give any assurances to Armenian people, that the “peace” that is much being spoken about, will be long term and unconditional in the present circumstances?